top of page

Czym jest KRAV MAGA קרב מגע

Krav Maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej.

Jaki jest cel treningu Krav Maga?

Krav Maga przygotowuje trenujących do działania we wszelkich okolicznościach i scenariuszach wydarzeń, w różnych środowiskach walki, według ich potrzeb, występującego ryzyka oraz charakterystyki działania. Krav Maga umożliwia i zapewnia techniczny, taktyczny, fizyczny oraz mentalny rozwój.

Krav Maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej.

Głównym celem wyuczonych technik jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Krav Maga jest hybrydowym systemem, który zachęca adeptów do zdecydowanej postawy podczas konfliktu.

Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko.

Cechą odróżniającą treningi Krav Magi od sztuk walki jest przede wszystkim obecność treningów zadaniowych lub sytuacyjnych. Kładą one nacisk na wykorzystanie poznanych technik w określonych sytuacjach mających miejsce w rzeczywistości, przy zastosowaniu maksymalnego możliwego zbliżenia warunków treningu do rzeczywistości

Krav Maga jako system jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuki walki otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie:

"Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki".

Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.

System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, duszenia, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, telefon, a na koszu ona śmieci czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią wrażliwe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy.

Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją krav magi było przyswoić wszystko co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

4 warianty samoobrony w Krav Maga

Krav Maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

  • I wariant: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

  • II wariant: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

  • III wariant: Jeżeli nie możesz ucieć,to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

  • IV wariant: Jeżeli nie możesz uciec i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było użyć w walce, to walcz w sposób maksymalnie skuteczny, bez żadnych ograniczeń.

© Źródło: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Krav_maga#Historia_krav_maga], [autorzy] (https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Krav_maga&action=history), licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] (link do:http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Featured Posts
Recent Posts
bottom of page