top of page

ANTYSMOGOWY FILTRATOR ATMOSFERYCZNY

urzadzenie filtrator bez slupa.jpg

Filtratory atmosferyczne ATANOX są przeznaczone do oczyszczania powietrza atmosferycznego poprzez filtracje lotnych zanieczyszczeń cywilizacyjnych, w szczególności spalin pochodzenia mechanicznego (silniki napędowe samochodów, pociągów, samolotów, statków) oraz gazów i dymów przemysłowych pochodzących z kominów i kolektorów UWALNIANYCH DO powietrza atmosferycznego zwanych smogiem.

Zadaniem o globalnym znaczeniu dla filtratorów ATANOX jest:

  • tworzenie korytarzy i obszarów napowietrzających czystym powietrzem SKUPISK ludzkich np. dzielnice, starówka miejska, prawobrzeżna/ lewobrzeżna cześć miasta, cześć przyportowa lub zamieszkana strefa otoczenia lotniska miejskiego, tworzenie kurtyn powietrznych które mogą oddzielać strefą czystego powietrza tereny mieszkalne od przemysłowych.

  • Napowietrzanie przemysłowych terenów z aktywna infrastrukturą przemysłową gdzie zachodzi emisja do atmosfery np. gazów przemysłowych poprzez kominy.

  • Obszarów i miejsc o zwiększonej emisji spalin np. lotniska, dworce kolejowe.

  • Obszarów nieckowych i tras szybkiego ruchu i autostrad oraz węzłów drogowych np. przejścia graniczne, rozjazdy i zjazdy gdzie występuje ciężki transport w postaci TIR’ów lub kolei spalinowej

PRZEZNACZENIE \\

ZAGROŻENIE A NAUKA

 FILTRATOR ATANOX jest przystosowany do pracy środowisku naturalnym na wolnym powietrzu np. w przestrzeni miejskiej. Głównym zadaniem urządzenia jest redukcja zanieczyszczeń stałych wchodzących w skład tzw. smogu. Urządzenie na zasadzie filtracji wgłębnej na warstwie włókninowej usuwa ze strumienia zasysanego powietrza cząstki zawieszone stałe z przedziału wielkości PM10 i PM2,5 ze sprawnością liczbową od 75 do 95 % w zależności o mocy urządzenia. Urządzenie zostało zoptymalizowane do usuwania szczególnie niebezpiecznych cząstek DEP (Diesel exhaust particles) emitowanych z samochodów napędzanych silnikami Diesla o rozmiarach submikronowych ( <1μm) uznawanych za najbardziej szkodliwe dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt . Dodatkowo zakres filtracji urządzenia obejmuje również zakresy mikronowe cząsteczek smogu z przedziału powyżej 1 micrometra.

Zimny-05.jpg
07_25k (1).jpg

przykład przechwycenia zanieczyszczeń pyłu zawieszonego tzw. smogu przez nanowłókna membrany nanocząsteczkowej filtratora ATANOX 

zdj.wyk: politechnika warszawska

JAK TO DZIAŁA ?

VVVVVVVVVVVVVV.jpg

rysunek przedstawia umieszczone w osi ulic filtratory  tworzące 2 prostopdłe korytarze wolne od smogu, stale filtrujace spaliny komunikacyjne. Dodatkowe filtratory umieszczone jako solitery wspomagają filtracje obszaru roboczego w danej lokalizacji np. skrzyzowanie w centrum. Połaczenie wielu urządzeń w siec inteligentną zarządzana pod katem zwiększania lub zmniejszania ilości filtrowanego powietrza powoduje powstanie na danym obszarze pracy  strefy wolnej od smogu o promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów i wysokości do 50 m, która stale jest filtrowana i kontrolowana przez zespolone filtratory ATANOX.  

filtratory ulica.png

Gdzie?:

Urządzenie może pracować jako  główna jednostka systemu filtrującego i jest ono przeznaczone  do pracy w miejscach publicznych w naturalnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych (przez cały rok) aglomeracji miejskich zanieczyszczonych smogiem - takich jak SZKOŁY, PRZEDSZKOLA, PLACE ZABAW ulice, ronda, parki, lotniska, dworce, otoczenia fabryk i elektrociepłowni oraz skupiska emitentów CO2 spalin kominowych np. domy jednorodzinne, kamienice z piecami węglowymi

 

jak?:

 

Filtrator ATANOX poprzez swoje działania realizuje proces filtracji brudnego powietrza atmosferycznego zassanego z otoczenia w którym sie znajduje np.  miejski plac zabaw - na oczyszczone za pomocą wymiennych filtrów z wkładem filtrującym w nanotechnologii mikro włókien absorbujących zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, gdzie efektem końcowym procesu będzie wychwycenie smogu (pyły PM2,5 i PM10) z powietrza atmosferycznego wydmuchiwanego z instalacji do otoczenia. Urządzenie jako jednostka  filtrująca będzie mogła być połączona w instalacje montażu horyzontalnego –poziomego lub wertykalnego – pionowego w postaci samoistnej lub zespolonej instalacji filtrującej.

Zasięg i skuteczność działania pojedynczego urządzenia

 

Filtrator ATANOX po przefiltrowaniu powietrza oczyszczony strumień wprowadza do atmosfery wywołując korzystne z naukowego punktu widzenia oczyszczania powietrza cyrkulacje o średnicy obszaru roboczego skutecznej filtracji od 10 do 25 m średnicy obszaru pracy. Oznacza to, że w przestrzeni miejskiej urządzenia te powinny być montowane w odległości nie mniejszej niż 10 i nie większej niż 25 m od siebie w liniach w przypadku ulic lub w obszarach roboczych nieliniowych np. otoczenie ronda lub lotniska.

obraz_2020-11-15_201629.png
Product
Kotwica 1

 SKUTECZNOŚĆ 

Wydajność?:

Wydajność filtracji urządzeń  ATANOX zaczyna się od 3 500 metrów m3 do 15 000 m3 co odpowiada 5 basenom olimpijskim na godzinę oczyszczonego ze smogu powietrza którym oddychamy w mieście

About
Featured

PARTNER STRATEGICZNY:

AWOS WER 2.png
Contact

PARTNER NAUKOWY:

images PW.png

pw WYDZIAL.png

Otoczenie prawno-biznesowe i środowiskowe w Polsce i w UE odpowiedzialność społeczna


 
Kluczowe akty prawne określające limity emisji zanieczyszczeń w Europie obejmują dyrektywę w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy z 2008 r. (2008/50/WE) oraz dyrektywę ramową w sprawie oceny i zarządzania jakością otaczającego powietrza z 1996 r. (96/62/WE). Obecnie obowiązujące europejskie przepisy dotyczące jakości powietrza opierają się na zasadzie, zgodnie z którą państwa członkowskie UE są zobowiązane do podzielenia swoich terytoriów na szereg stref zarządzania, w ramach których państwa te są zobowiązane do przeprowadzania oceny jakości powietrza przy zastosowaniu podejścia pomiarowego lub modelowego. Tego rodzaju strefy obejmują obszar większości dużych miast. Jeżeli w danej strefie dojdzie do naruszenia norm w zakresie jakości powietrza, państwo członkowskie jest zobowiązane poinformować o tym fakcie Komisję Europejską, wyjaśniając przyczyny wystąpienia takiego naruszenia. 

 


Państwa są następnie zobowiązane do opracowania lokalnych lub regionalnych planów opisujących działania, jakie zamierzają podjąć w celu poprawy jakości powietrza. Takie działania mogą na przykład obejmować utworzenie tzw. stref niskoemisyjnych, służących ograniczeniu ruchu pojazdów generujących większą liczbę zanieczyszczeń. Miasta mogą również zachęcać do przechodzenia na korzystanie z mniej zanieczyszczających środków transportu – chodzenia pieszo, jeżdżenia rowerem lub korzystania ze środków transportu publicznego. Mogą również podejmować działania służące zapewnieniu wyposażenia przemysłowych i komercyjnych źródeł spalania w urządzenia regulujące poziom emisji wykonane zgodnie z najnowszymi, najlepszymi dostępnymi technikami. 


Badania również odgrywają kluczową rolę w tym zakresie. Pozwalają one nie tylko uzyskać dostęp do nowych technologii, ale poszerzają również naszą wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza i ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie i na ekosystemy. Włączenie najnowszej wiedzy do treści obowiązującego prawa i branie jej pod uwagę przy podejmowaniu odpowiednich działań pozwoli nam kontynuować wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza w Europie.* 

 

W chwili obecnej gdzie zagrożenie smogiem i jego wpływ na ludzi zagraża niemal całej ludzkości realizacja projektu filtratorów ATANOX wydaje się biznesem koniecznym i ze wszech miar społecznie niezbędnym. Opracowanie urządzeń ATANOX  w taki sposób, aby za ich pośrednictwem niwelować skutecznie skutki zatrucia środowiska smogiem oraz oparcie skuteczności działania urządzeń ATANOX o badania naukowe przeprowadzone na politechnice warszawskiej w ramach  projektu naukowobadawczego (B+R) jasno determinuje iż urządzenia te będą miały zastosowanie w praktyce na wysokim poziomie sprawności. Projekt  ATANOX wpisuje się również w dyrektywę UE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy z 2008 r. (2008/50/WE) oraz dyrektywę ramową w sprawie oceny i zarządzania jakością otaczającego powietrza z 1996 r. (96/62/WE) oraz  w protokół z Göteborga do Konwencji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (LRTAP), jak i w dyrektywie UE w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC) z 2001 r. (2001/81/WE)  Jednocześnie na gruncie krajowym projekt ATANOX uzupełnia działania władz w walce ze smogiem i jego skutkami. Mając powyższe na uwadze zapraszamy instytucje NGO, instytucje pożytku publicznego, agencje i  partnerów samorządowych oraz partnerów publiczno-prywatnych do współpracy przy popularyzacji projektu filtratorów antysmogowych NANOX na terenie całego kraju i unii europejskiej


Źródło: https://www.eea.europa.eu/pl/sygna142y/sygnaly-2013/artykuly/przepisy-dotyczace-powietrza-w-europie 

\\ WSPÓŁPRACA \\ 

JESTEŚMY OTWARCI NA SZEROKA WSPÓŁPRACĘ ZE WSZYSTKIMI

JESTEŚMY OTWARCI NA SZEROKĄ WSPÓŁPRACĘ ZE WSZYSTKIMI KTÓRZY WIDZĄ KORZYŚCI Z POŁĄCZENIA SIĘ Z NAMI.
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU  PARTNERÓW, INSTYTUCJE NGO, SAMORZĄDY, URZĘDY, OSOBY PRYWATNE.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
ŻADNEGO KONTAKTU NIE POMINIEMY ODPOWIEMY NA KAŻDE ZAPYTANIE LUB PROPOZYCJĘ Z PAŃSTWA STRONY
Demo
bottom of page